
Vårt recept för att öka välbefinnandet

Kvalitet
Vi lämnar inget åt slumpen så att du får en oklanderlig produktkvalitet. Alla våra produkter går igenom flera kvalitetsnivåer innan vi levererar dem till dig. Råvarucertifikaten garanterar felfria varor och råvarorna kontrolleras för bekämpningsmedel, bakterier och tungmetaller så fort de kommer fram. När de lämnar producenten kontrolleras alla produkter igen. Dessutom genomför vi mikrobiologiska tester för varje ny charge och kontrollerar om alla de ingredienser som anges ingår i exakta mängder. Slutligen låter vi det oberoende laboratoriet Prof. Dr. Kolla kort för att få bära den eftertraktade Kurz-sälen.
h-SUN+ Green Coffee
För en bra start på dagen
Får din morgonkaffe ritual dig igång och gör dig glad? Börja dagen med vårt trevliga alternativ som är riktigt bra för dig: h-SUN+ är råkaffe som fortfarande innehåller alla viktiga ingredienser som inte längre finns i rostade, bruna kaffebönor.
Till skillnad från de rostade innehåller de orostade, gröna kaffebönorna ett stort plus i klorogensyra. Detta är en av de antioxidanter som påverkar många olika processer i kroppen. Det förhindrar bland annat upptaget av glukos i vårt blod. Blodsockernivån stiger inte, en ny bildning av fett undviks. En titt på aktuella näringsrapporter visar att över 90 % av oss tar i för lite livsviktiga ämnen. Det är därför värt att tänka om och fokusera på livsmedel med hög näringstäthet och positiva effekter på det allmänna välbefinnandet.
Börja dagen på ett speciellt sätt – med vårt gröna kaffe h-SUN+ med medicinalsvamp.
Njut av h-SUN+ grönt kaffe en gång om dagen. För en kaffedrickare kan smaken vara ovanlig till en början, men den är behagligt aromatisk och maltig. h-SUN+ råkaffe har utvecklats i samarbete med experter och har en holistiskt optimerande effekt på kroppen. Den innehåller många bra naturliga ingredienser. Vårt råkaffe testades av det oberoende Kurz-laboratoriet i Köln och belönades med motsvarande kvalitetsstämpel. Vi erbjuder dig h-SUN+ i den miljövänliga burken eller praktiska påsar för på språng.
Vår rekommendation:
Kompletterar h-SUN+ Green Coffee med h-SUN+ Body & Mind
Vårt recept för mer kraft – maximal prestation för kropp och själ

Mer kraft för kropp och själ
Du kan komplettera och öka den vitaliserande och antioxiderande effekten av vårt gröna kaffe efter behov. Med h-SUN+ Body & Mind, en naturlig dopning för kropp och själ. h-SUN+ Body & Mind innehåller den vitala svampen Cordyceps sinensis som en speciell ingrediens och ger dig extra vitalitet och ökad prestation.
Känn den uppiggande känslan av att bemästra alla utmaningar med mer kraft och mental styrka. Vi erbjuder dig h-SUN+ Body & Mind i 150 g-burken förutom Green Coffee – det motsvarar en månadsranson. Du kan konsumera h-SUN+ Body & Mind utan att tveka, men vi rekommenderar att du tar en paus på 14 dagar var tredje månad för att undvika att vänja dig.
h-SUN+ Grönt kaffe med de kinesiska medicinsvamparna Ling Zhi och Maitake möter medicinsvampen Cordyceps sinensis. Cordyceps sinensis är känd som „kejsarnas svamp“. I forna tider kostade ett gram cordyceps fyra gånger så mycket som ett gram silver och användes nästan uteslutande vid det kejserliga hovet. Snittpriset för ett kilo vild cordyceps är runt 5 000 Euro. Cordyceps-svampen nämndes redan i antika kinesiska skrifter som en hjälpsam sexuell förstärkare, idag upplever den sin renässans som en potens- och libidoförstärkare.

Beställ h-SUN+ Body & Mind och h-SUN+ Grönt kaffe här
Disclaimer
Vi tar härmed uttryckligen avstånd från alla uttalanden eller löften om helande (inklusive våra teampartners) som relaterar
till våra produkter. Generellt ska det här sägas att hälsorelaterade påståenden om livsmedel generellt är förbjudna – såvida de inte är godkända av
EU-kommissionen. Alla uttalanden som görs här är anpassade till den så kallade „Heath Claims Regulation“ och motsvarar gällande lag. Vi hade gärna
gett våra intresserade mer och mer detaljerad information om produkterna och deras ingredienser och verkningssätt med hänvisningar till källor och
genomförda studier, men av ovan nämnda anledning måste vi hänvisa till alternativa informationskällor. För din egen forskning rekommenderar vi böcker
av oberoende läkare, naturläkare och experter, såsom boken av Frank Daniel Schulten „Ling-Zhi – King of the Medicinal Mushrooms“.